Biżuteria sutasz to niezwykle piękna i wyjątkowa a zarazem delikatna biżuteria, dlatego dbaj o nią jak o siebie a będzie Cię zachwycała swym urokiem i służyła przez wiele lat.

By zawsze wyglądała jak w dniu zakupu przechowują ją w pudełeczku lub szyfonowej torebce, pojedynczo.

Trzymanie sutaszu łącznie z inną biżuterią w szkatułce bądź co gorsze w zwykłym, otwartym pudełku może spowodować, iż bigle innych kolczyków pozaciągają delikatne sznureczki naszych skarbów i zmechacą je a dodatkowo na biżuterii będzie osadzał się kurz.

Niedozwolone i wręcz zakazane jest wrzucanie sutaszowej biżuterii byle gdzie, np. do damskiej torebki. Noszone w niej przedmioty (a z doświadczenia wiem, że jest ich zawsze dużo) zniekształcą lub co gorsza uszkodzą ją. 
Oplecione sutaszem kamienie, kryształki czy perły przy złym przechowywaniu również mogą uszczerbić się, a przecież to właśnie minerały i wszystkie dodatki nadają naszej biżuterii blasku i czaru.

Nigdy też nie śpij w sutaszu oraz nie kąp się w nim. Nie wskazane jest także pozostawianie biżuterii sutasz w pełnym słońcu, nie chodzi o chodzenie w nim, lecz położenie przez dłuższy czas na parapecie okna bez jakiejkolwiek ochrony. Sznurki jak każdy materiał może wyblaknąć przez co straci swoje intensywne, piękne oblicze.

Naszą biżuterię należy zakładać zawsze po kilku minutach od nałożeniu kremów lub spryskaniu perfumem, by dać czas na wchłonięcie się kosmetyków. Uważajmy jednak na samoopalacze, gdyż one mogą odbarwić nawet zaimpregnowaną biżuterię.

Każdy element wykonanej przeze mnie biżuterii sutasz jest impregnowany specjalnym środkiem zapobiegającym brudzeniu lub kurzeniu. Mimo to, może zdarzyć się, iż np. nasze kolczyki przybrudzą się. Należy wówczas namoczyć czystą gąbeczkę w wodzie z płynem do naczyń, odcisnąć z nadmiaru wody i delikatnie pocierać w jednym kierunku. Następnie wysuszyć biżuterię. Po takim czyszczeniu warstwa impregnatu ściera się, dlatego jeśli jesteś wielbicielką oryginalnej sutaszowej biżuterii warto zaopatrzyć się w impregnat, którego koszt to jedyne ok. 25 zł za 100 ml. Taki środek można zakupić w sklepach internetowych z półfabrykatami do biżuterii, lub możesz napisać do mnie a ja odpiszę Ci w jakich dokładnie Buteleczka wystarcza naprawdę na wiele, wiele użyć więc warto o tym pamiętać.

W SKRÓCIE:

  • sutasz zawsze przechowuj w pudełeczku bądź szyfonowej torebce
  • nie wrzucaj do swojej torebki, bądź szkatułki z inną biżuterią
  • nie śpij w sutaszu i nie kąp się w nim
  • wkładaj biżuterię po użyciu perfum lub kosmetyków
  • myj czystą gąbeczką wodą z delikatnym płynem do naczyń
  • impregnuj po myciu

 

Mam nadzieję, że te kilka rad pomoże Ci w utrzymaniu swoich sutaszowych skarbów przez wiele lat w takim stanie i blasku jak zaraz po zakupie.
Jeśli masz jakieś pytania związane z pielęgnacją sutaszu napisz, chętnie pomogę rozwiązać Twój problem.

Przyjemnego noszenia…